SEE fashion

A  Projekt témája:

A SEE Fashion  projekt a divatot olyan módon vizsgálja, hogy annak az emberekre és a környezetre gyakorolt hatását helyezi előtérbe.  SEE Fashion  felfogásában a divat tiszteli és óvja a természetet, a bolygót és az embereket.

A diákok a projekt során elsősorban az etikus divat, az öko-divat és a fenntartható divat témákban mélyednek el. A folyamat során a diákok felfedezik, milyen lehetőségeket rejt az etikus / ökodivat és véleményt alakítanak ki róla. Keresik annak lehetőségét, hogyan lehet egyensúlyt kialakítani aközött, hogy nagyszerű ruhákat kívánunk viselni, de mindeközben meg tudjuk óvni a környező világot.

A projekt beépül az iskolák tanmenetébe: a munka egyaránt folyik a tanórák keretében és a tanórákon kívül ( workshop, stb.) 7 középiskola részvételével zajlik a projekt, melyekben az a közös, hogy designra szakosodtak.

SEE: Fashion – Comenius projekt 2010-2012 nemzetközi együttműködés a Modell Divatiskolában

A budapesti Modell Divatiskola az idei tanévtől már két európai uniós oktatási programban is érdekelt. Ezek közül a SEE: Fashion nevű nemzetközi projekt célja, olyan környezettudatos divattervezők nevelése, akik a divat diktálása mellett a fenntartható fejlődést, a termelőkkel szembeni etikus magatartást és a környezetvédelmet is szem előtt tartják kollekcióik tervezésénél. A résztvevő iskolák közötti első közös megbeszélésre február közepén Marseille-ben kerül sor, magyar részről négy fiatal tervező tanuló részvételével.

A SEE: Fashion projekt a divatot olyan módon vizsgálja, hogy annak az emberekre és a környezetre gyakorolt hatását helyezi előtérbe.  Felfogásában a divat tiszteli és óvja a természetet, a bolygót és az embereket.  A diákok a kétéves munka során a felfedezik, milyen lehetőségeket rejt az etikus/öko-divat, és véleményt alakítanak ki róla.

A SEE szó mozaikszó, 3 szó kezdőbetűjét tartalmazza: sustainable (fenntartható), ethical (etikus) és ecological (ökológiai), amelyek a projekt fő témái is egyben. Négy középiskola részvételével zajlik a munka, melyekben az a közös, hogy designra szakosodtak. A partnereink Anglia, Franciaország és Németország egy-egy középiskolája.

A projekt beépül az iskolák tantervébe: a munka egyaránt folyik a tanórák keretében és a tanórákon kívül (workshop, stb.). A projekt nem csak a résztvevő diákokra irányul, hanem a tágabb közösségre, a településen lévő intézményekre, helyi iskolákra, divatcégekre is hatást kíván gyakorolni.

A kétéves program során tervezett ruhákat divatbemutatón láthatja majd a közönség, emellett honlap, DVD és könyv is születik a nemzetközi projekt eredményeiről.

A magyar diákok első körben azt a feladatot kapták, hogy kutassák fel a természetes és a környezetbarát, valamint mesterséges textíliák felhasználásának lehetőségeit a divattervezésben az öltözetkészítésben. Jártak Mezőtúron high-tech sport és speciális ruházatok konfekcionálására szakosodott ruhagyártó üzemben, a BME kutatóintézeteiben, ahol a nanotechnológia textilipari alkalmazásának lehetőségeiről szereztek ismereteket, és folyamatosan keresik a kapcsolatot a hazai környezettudatos öltözéktervező iparművészekkel. Az iskola novemberi Szakmai napján a divat-, és textilruházat jeles szakembereinek előadásait hallgathatták meg a diákok pl. a funkcionális és intelligens textil és ruházati termékekről, az ÖKO-Tex védjegyről, az ökotextíliák szerepéről, jelentőségéről, a vizsgálati módszerekről, a márkaépítés lépéseiről, lehetőségeiről.

Marseille-ben, február közepén az eddig szerzett tapasztalataikról tartanak beszámolót a többi partner intézmény számára, majd május végén, Budapesten az egy éves munkáról és a további feladatokról egyeztetnek. A májusi budapesti találkozón egy látványos divatbemutatót is láthat majd a közönség, a tervek szerint hazai tervezők együttműködésével.
Módosítás dátuma: 2011. február 01. kedd, 09:08